Потрібно знати......
Як обрати якісний турнікет та скільки вони коштують у Тернополі
Де та за скільки продають
Турнікети можна знайти у магазинах медтехніки. Там є турнікети як українських, так і іноземних виробників. У магазині медтехніки та вулиці Січових Стрільців, 17 турнікет «СПАС» коштував 485 гривень. Він був найдешевший серед тих, що ми знайшли у магазинах медтехніки. На вулиці Січових Стрільців, 3 в іншому магазині медтехніки в наявності були різні турнікети, як українського, так і закордонного виробництва за 510, 640 та 1540 гривень.
Два види турнікетів були у магазині на вулиці Замковій, 16. Турнікет Paramedic коштував 525 гривень, SICH – 714 грн.
Також їх можна знайти у спеціалізованих магазинах з військовим та туристичним спорядженням. У магазині «Швейк», що на Центральному ринку, турнікет SICH коштував 970 гривень.
Найдешевший турнікет, який вдалось знайти, продавали в одному з кіосків на ринку. Він був запакований у звичайний целофан від невідомого китайського виробника. Коштував такий 250 гривень.
В інтернет-магазинах ціни на турнікети українських виробників починаються від 450 гривень. Ціни на закордонні від відомих виробників сягають 1500-1700 гривень.
Як обрати турнікет
Доцент кафедри медицини катастроф і військової медицини Тернопільського національного медичного університету ім. Івана Горбачевського Віктор Шацький пояснює, на що варто звернути увагу при виборі турнікету.
– В Україні можна купити різні турнікети, як вітчизняних, так і закордонних виробників. Варто обирати перевірених та сертифікованих виробників. Флагманом є турнікет CAT (Combat-Application-Tournique) виробництва North American Rescue, США. Вони коштують від 32$. Але є і якісні турнікети українського виробництва, які пройшли відповідні перевірки та мають сертифікати від Центру тестування турнікетів. Вони коштують від 450 гривень до 800.
Віктор Шацький каже: «В Україні наразі є три виробники турнікетів, які пройшли перевірку комітету з тактичної медицини США (CoTCCC). Це турнікети «СІЧ», «Дніпро» Gen2 та «PULS».
Краще орієнтуватися на перевірених виробників. Їх вироби можуть мати певні конструктивні відмінності та різну цінову категорію, але принцип накладання завжди залишається однаковим.
Як виявити підробку та неякісні турнікети
Купуючи турнікет, можна натрапити на неякісну продукцію або підробку відомих брендів. Пан Віктор демонструє один з таких. Зовні він дуже схожий на турнікети CAT. Однак, якщо придивитись ретельно – різниця помітна одразу.
– По суті, це іграшка для пейнтболу. Такі можна замовити в Китаї і вони коштують буквально 2 долари, а то і менше. Для гри його можна придбати. Але він не годиться для реального надання допомоги.
Віктор Шацький показує, на що варто звернути увагу, щоб зрозуміти, що турнікет неякісний.
– Відкривши якісний турнікет, ви одразу можете накладати його, бо він складений правильно. Цей дешевий варіант складений так, що ви втратите дорогоцінний час, намагаючись підготувати його. Але це не найбільша його проблема. Всі пластикові елементи турнікету-підробки виготовлені з неякісного матеріалу. Це навіть неозброєним оком помітно. Якщо спробувати зламати ручку для закрутки у якісному турнікеті – у вас нічого не вийде. Вона навіть не деформується, бо дуже міцна. У неякісного виробу вона гнеться та ламається. З такою ви не зможете затягнути ремінь і зупинити кровотечу. Часовий маркер на неякісному турнікеті не закріплений належним чином та легко відривається, в той час як у якісних виробах вони надійно закріплені з однієї сторони. Форма дужок фіксатора закрутки у неякісному турнікеті деформована.
Також існують підробки на відомі бренди. Вони мають низьку якість, але зовні мають такий самий вигляд.
– Є багато підробок на турнікети САТ, оскільки вони користуються великою популярністю. На оригіналі на кожній деталі є маркування «САТ». Між буквами, якщо придивитися, є крапки. Їх досить важко відтворити, тому на підробках зазвичай їх немає.
Оскільки не кожен може виявити підробку самостійно – краще купувати турнікети на перевірених платформах.
– Щоб не натрапити на підробку – треба замовляти турнікети напряму у виробників, на їх офіційних сайтах. Також можна купувати турнікети на спеціалізованих платформах, яким можна довіряти, магазинах медтехніки. Купувати турнікети «з рук», на ринку, в неспеціалізованих магазинах або на платформах з оголошеннями не варто, бо ви можете купити підробку.
Також, якщо ви купуєте турнікет не у офіційного постачальника чи на сайті виробника, можна запитувати відповідні сертифікати якості, щоб переконатися, що ви купуєте не підробку, а оригінал.
Потрібна практика та тренування
Але щоб турнікет зміг врятувати життя – не достатньо просто мати його в своїй аптечці. Його треба вміти правильно накладати. Цьому можна навчитися на спеціальних тренінгах.
– Важливо розуміти, що навіть найдорожчий та якісний турнікет не принесе ніякої користі, якщо ви ніколи не практикувалися його накладати і не знаєте, як це робити правильно. Тому дуже важливо регулярно проходити курси та тренінги, де вас можуть навчити оцінювати поранення, правильно обирати спосіб надання допомоги. Не завжди при пораненні потрібно використовувати турнікет. Іноді достатньо накласти пов’язку, що тисне чи бандаж, бо кровотеча не є загрозливою для життя.
Також потрібно пам’ятати, що турнікет можна використовувати лише один раз. Навіть якщо ви затягнули під час тренування оригінальний сертифікований турнікет, то для зупинки небезпечної для життя кровотечі застосовувати його вже не можна!
Існують також тренувальні турнікети від різних виробників. Зазвичай вони синього кольору, або промарковані, що цей турнікет тренувальний. Турнікети, які використовують екстрені служби – помаранчевого кольору. Військові використовують турнікети чорного кольору.
Огляд компресійних бандажів.