Боротьба за незалежність України має дуже давні витоки. І дуже часто ідейними натхненниками цієї боротьби виступає саме молоде покоління – свідомі, патріотично-обізнані студенти. Саме тому вважаю проведений разом зі своєю кураторською групою захід вкрай актуальним, адже геополітична ситуація в країни невизначена і вимагає нашої пильної уваги задля того, щоб не допустити повторення цих кривавих трагічних подій. Ми не маємо права забувати про героїчний, сміливий вчинок українських воякiв, юнакiв і студентiв, річницю якого ми щорічно 29 січня відзначаємо в Україні. (2022 рік).
Бій під Крутами – яскравий приклад національно-визвольної війни української молоді. В наступні роки він став основою для героїчного виховання своїх бійців ОУН та УПА. На Західній Україні та в діаспорі практично щороку вшановувалась їхня пам’ять. Але в Радянській Україні пам’ять про героїчний подвиг молоді намагались усіляко стерти, могили на Аскольдовій горі були знищені.
Після відновлення незалежності України 29 січня ми щороку вшановуємо день Боїв під Крутами. На місці колишнього пам’ятника у 1991 році встановили березовий хрест. Проте місцеві мешканці навіть не розуміли, про яку подію йде мова. А вже коли героїв Крут почали вшановувати на державному рівні – аж у 2004-му, – той бій став однією з основних подій національної пам’яті українського народу: він відзначається на рівні з проголошенням незалежності УНР та злуки УНР і ЗУНР.
На початку нашого заходу ми разом в онлайн-режимі ознайомились із підготовленою студентом групи ММ-202 Давидом Пушинським презентацією на тему: «Історичне значення бою під Крутами». (2022 рік).
Далі на нас чекав перегляд фільму. Для спільного онлайн-перегляду і подальшого обговорення зі студентами кураторської групи було обрано документальний фільм «Крути. 100 років битви» (автор Ольга Мовчан, продюсер та ідейний натхненник Вахтанг Кіпіані). Фільм доступний для перегляду за посиланням: https://www.youtube.com/watch?time_continue=111&v=Fs4qECKG3as&feature=emb_logo . (2022 рік).
Даний фільм – калейдоскоп цікавих фактів, цитат зі спогадів учасників битви. У ньому відтворено тогочасні події, показані розмови з нащадками учасників, які зберегли крізь роки «родинну пам’ять» про усе, що трапилось в Києві, наведено короткі інтерв’ю з фаховими істориками. І найголовніше – це фінал фільму, у якому показано саме історію перемоги — конкретні приклади того, як герої, що вижили, продовжили боротьбу за незалежність України і як результат бою вплинув на зовнішньополітичне становище тогочасної УНР.
Герої Крут стали взірцем захисника Батьківщини – як і «кіборги» в новітній історії України. Ці образи закріпилися в інформаційному просторі та суспільній свідомості тому, що ми не знаємо поіменно хлопців, які там загинули, і цей узагальнюючий образ для нас є певною мірою моральною сатисфакцією. Ці хлопці захистили Батьківщину у найважливіший момент, коли цього не захотіли чи не змогли зробити інші.
Питання національно-патріотичного виховання сьогодні є надзвичайно важливим. Адже людина, яка не знає свого минулого, своєї історії, не матиме гідного майбутнього...
Дуже тішить, що наші студенти, майбутні лікарі встигають не лише здобувати знання, розвивати професійні навички та уміння, але й залишають час для глибокого вивчення історії, специфіки своєї діяльності в контексті історичних подій.
Цими днями куратори, доценти кафедри Лотоцький Віктор Васильович та Шацький Віктор Васильович, разом з кураторськими групами ММ-201 та ММ-202 кафедри медицини катастроф та військової медицини провели виховний та просвітницький захід на тему "Вшанування пам'яті Січових стрільців та воїнів УПА". Зустріч відбувалася в онлайн-режимі. Студенти Кучак Максим, Пушинський Давид та Бойко Діана, Іванович Андрій підготували та представили до обговорення інтерактивні презентації. Майбутні лікарі провели глибоке грунтовне дослідження, і в своїх презентаціях висвітлили історію учасників визвольних змагань, які працювали в сфері медицини.
Доповідь вийшла пізнавальною та дуже цікавою.
Онлайн конференція "Вшанування пам'яті Січових стрільців та воїнів УПА" (2021 рік)
Представлення презентації групою ММ-201 (2021 рік)
Обговорення на тему "Вшанування пам'яті Січових стрільців та воїнів УПА" (2021 рік)
Представлення презентації групою ММ-202 (2021 рік)
В індивідуальному порядку студенти кураторських груп прийняли участь в традиційному Дні інформації в рамках Декади відкритих дверей з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек у читальній залі бібліотеки Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського, організованому працівниками інформаційно-бібліорафічного відділу. До уваги користувачів було представлено нові періодичні видання, що надійшли до фонду бібліотеки.
Цікавою для студентів 2 курсу медичного факультету видалася поїздка на всесвітньо відому виставку людських тіл Ґунтера фон Гаґенса «Всесвіт тіла» - Body Worlds, яка проходить в м.Київ. BODY WORLDS – «Всесвіт тіла» – це справжні людські тіла, збережені після смерті їхніх власників, методом пластинації – спеціальний метод бальзамування і консервації, винайдений німецьким лікарем Ґунтером фон Гаґенсом в 1970-х.
Оброблені таким способом тіла зберігають клітинні структури та рельєф мертвих тканин на довгі роки. Перша виставка BODY WORLDS – «Всесвіт тіла» відбулася в Токіо в 1995-році і попри неоднозначну реакцію, стала справжнім феноменом.
Виставки BODY WORLDS – «Всесвіт тіла» засновані на програмі пожертвування тіл, в рамках якої донори спеціально звертаються з проханням, аби їх тіла використовувалися на публічній експозиції після смерті. В даний час у програмі пожертвування тіл зареєстровано понад 18 000 донорів, більшість з яких – німці.
З нагоди річниці з дня народження великого Кобзаря студенти кураторських груп разом з куратором – асистентом кафедри медицини катастроф та військової медицини Шацьким В.В. відвідали драматичну містерію «Тарас» (Богдан Стельмах) у Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі ім. Т.Г. Шевченка.
Студенти ММ-222 з куратором В.В. Шацьким після перегляду драматичної містерії «Тарас». Тернопільський академічний обласний український драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка. (2020 рік)
Відбулися поїздки в найдовше село України – с. Микуличин, Яремчанського району, Івано-Франківської області. Під час подорожі відвідано полонину, де місцеві вівчарі розказали про сироваріння та була проведена дегустація сирів, джип-тур в горах, що приніс багато позитивних емоцій учасникам, і звичайно закупи подарунків рідним та близьким на ярмарку в Яремчі.
Мандрівка кураторських груп парамедиків в печеру Млинки (с. Залісся Чортківського району Тернопільської області) - гіпсову печеру, геологічну пам'ятку природи загальнодержавного значення в Україні протяжністю 52923 м.
Мандрівка кураторських груп парамедиків в печеру Млинки та в Карпати (2019 рік)
Сучасні віяння розвитку суспільства пред'являють більш серйозні вимоги до збереження й збільшення його моральних, культурних і загальнолюдських цінностей.
Основним ресурсом і носієм цих цінностей є молодь, від гармонійності виховання якої багато в чому залежить культура й здоров'я націй і держави в цілому.
На кафедрі медицини катастроф та військової медицини проводиться робота з виховання гармонійно розвиненої, високоосвіченої, національно свідомої і соціально активної людини, що наділена глибокою громадянською відповідальністю, високою культурою та духовними якостями, милосердям та гуманізмом, родинними і патріотичними почуттями, яка є носієм кращих надбань національної та світової культури, здатної до саморозвитку і самовдосконалення; з формуванням у студентів почуття духовності, художньо-естетичної, мовної, правової, трудової, екологічної та фізичної культури, любові до історичної спадщини України, Галичини тощо.
Відпрацювання з студентами кураторських груп навиків штучної вентиляції легень (2018 рік)
Студенти кураторських груп проводять навчання домедичної допомоги (2018 рік)
Підготовка до змагань на базі НОК "Червона калина" (2018 рік)
На кафедрі медицини катастроф та військової медицини виховання студентської молоді є невід'ємною частиною освітнього процесу, метою якого є поповнення суспільства не тільки кваліфікованими, але й високоморальними особистостями.
Студенти 2 курсу медичного факультету разом із куратором групи старшим викладачем кафедри медицини катастроф та військової медицини Миколою Ярошенком відвідали НДЕКЦ при УМВС України в Тернопільській області, зокрема побували в лабораторії вибухотехнічного підрозділу Центру. Начальник сектору вибухотехнічного підрозділу, підполковник міліції Ігор Васьків провів профілактичну бесіду щодо правил поводження під час виявлення підозрілого або вибухонебезпечного пристрою, попередження анонімних повідомлень про загрозу вибуху та відповідальність за їх скоєння. Студентам були продемонстровані експонати та макети музею вибухонебезпечних предметів Центру.
Старший експерт вибухотехнічного підрозділу Центру, майор міліції Віталій Ярошенко продемонстрував практичні аспекти експертної професії, провів профорієнтаційну бесіду на тему «Правила безпеки населення при надзвичайних ситуаціях, поводження з невідомими предметами і пристроями» (2018 рік)
Щороку в останню суботу листопада в Україні вшановують пам'ять мільйонів жертв голодоморів - трагічних подій 1921-1923, 1932-1933 та 1946-1947 років, що назавжди закарбовані у свідомості українського народу як найжахливіші сторінки історичного минулого.
Участь студентами кураторської групи в День пам’яті жертв голодомору (2018 рік)
Студенти кураторських груп приймають активну участь в різних урочистостях святкування (2017 рік)